Andrzejki 2022

Utworzono dnia 30.11.2022

Andrzejki obchodzone są w Polsce w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię Świętego Andrzeja. Pierwsze wzmianki o obrządkach andrzejkowych w Polsce zostały znalezione już w XVI wieku.

Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia. Najbardziej znane wróżby to lanie wosku, wróżenie za pomocą butów, obieranie jabłek i poznawanie pierwszej litery przyszłego męża z kształtu obierek, przebijanie szpilką papierowych serc z imionami.

Dzisiaj, 30.11.2022r. sala nr 9 została zamieniona w "salę wróżb". To dziewczęta i chłopcy z klasy 8a zadbali o magiczny nastrój.

Niezwykłe, magiczne Damy i Panowie przepowiadali wszystkim chętnym przyszłość z dłoni, wróżyli również z magicznej kuli, zaczarowanych serc, kombinacji cyfr czy kwiatów. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały wróżby, bądź z uporem obierał skórki jabłek. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

Wiele śmiechu i radości dostarczała dzieciom fotobudka, do której można było przebrać się w przygotowane stroje, maski i gadżety. Uczniowie z ciekawością przelewali wosk. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, co oznaczają ich woskowe figury. Była też dobra muzyka. Podczas wróżbiarskiego wieczorku był czas na dyskotekę. Wszyscy bawili się wesoło. Zmęczeni i głodni mogli uzupełnić swoje siły w kawiarence, która oferowała pyszne ciasta przygotowane przez rodziców Naszych Uczniów.

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

Andrzejki 2022

Utworzono dnia 20.03.2023, 16:48